Chrapanie jest coraz bardziej irytującym problemem dla dużej grupy Pacjentów i ich rodzin. Główną przyczyną chrapania jest wibracja podniebienia miękkiego wraz z języczkiem, pod wpływem przepływającego powietrza oddechowego. Powstaje ono, i nasila się pod wpływem zwężania drogi oddechowej, przez przerośnięte migdałki, pogrubiałe, wydłużone podniebienie, przerośnięte małżowiny lub skrzywioną przegrodę nosa. Częstym powodem jest też wiotczenie mięśni gardła, języka i podniebienia, które nasila się z wiekiem.
Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących leczenia chrapania. Po pierwsze należy zapewnić prawidłową drożność nosa, a zatem sprawdzić, czy przegroda nosa jest prosta, a małżowiny nosa – niepowiększone. Następnie należy ocenić drożność nosogardła i wielkość migdałków podniebiennych (bardzo duże należy zmniejszyć lub usunąć całkiem). W dalszej kolejności trzeba ocenić długość, grubość podniebienia i języczka. Nadmiernie długie, nisko do gardła zwisające podniebienie, powoduje dużą skłonność do chrapania.
W AMC jesteśmy w stanie pomóc Pacjentom z utrudnieniami oddychania - na każdym z wymienionych poziomów (wykonujemy operacje przegrody nosa, małżowin nosa i podniebienia).
Przy stwierdzonej, - najczęstszej przyczynie chrapania, tj. wiotkości podniebienia miękkiego - stosujemy nowoczesną aparaturę, która redukuje tkanki za pomocą biopolarnej stymulacji o częstotliwości radiowej, a która ma również szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej oraz dermatologii.
Stosowanie tego urządzenia pozwala, - poprzez kilka małych wkłuć igłową elektrodą, - na wytworzenie w podniebieniu, pod nieuszkodzoną błona śluzową – niedużych ognisk koagulacji, które po kilku tygodniach pokrywają się sztywniejszą tkanką bliznowatą i nie wpadają łatwo w wibracje przy oddychaniu w czasie snu. Czyli zabezpieczają przed chrapaniem.
Zabieg dotyczy tylko podniebienia miękkiego i zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym plus premedykacja – podawana domięśniowo (środek uspokajający), jest niebolesny i po kilku godzinach Pacjent może pójść do domu. Jeśli jednak Pacjent sobie tego życzy lub z jakichś powodów tak zaleci lekarz w trakcie konsultacji, – możliwe jest także wykonanie tego zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Wówczas, po zabiegu Pacjent spędza 1 noc w AMC, pod opieką wykwalifikowanego personelu.
Po przebytym zabiegu przez kilka dni utrzymują się bóle zbliżone nasileniem do anginowych. Zazwyczaj wystarczają przyjmowane przez kilka dni ogólnodostępne środki przeciwbólowe.
Chrapanie ustępuje w momencie usztywnienia się podniebienia, tj. w okresie kilku tygodni. U części Pacjentów dla poprawy efektu, zabieg musi być powtórzony po kilku miesiącach.