Blepharoplastyka dolna (plastyka powiek dolnych) jest zabiegiem, który pomaga przywrócić młody i zdrowy wygląd okolic oczu oraz poprawić kształt konturu powiek. Tym samym koryguje się defekty spowodowane nadmiarem skóry oraz wiotkością tkanek, które są odpowiedzialne w głównej mierze za postarzały i zmęczony wygląd oczu. Jest to najczęściej wykonywana procedura z zakresu chirurgii plastycznej dotycząca twarzy. Jednak powszechne jej stosowanie nie zawsze jest tożsame z optymalnym postępowaniem medycznym i operacyjnym. Tylko doświadczony chirurg plastyczny jest w stanie dostosować zabieg operacyjny blepharoplastyki do pacjenta tak, by efekt ostateczny był optymalny. Wykonanie zabiegu bez szerokiego wachlarza technik operacyjnych może spowodować więcej strat niż korzyści. Także dopasowywanie "pacjenta do zabiegu" jest absolutnie niedopuszczalne. Powikłania, choć rzadkie, mogą być poważne, dlatego warto zaufać profesjonalistom.
Zabieg plastyki powiek dolnych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dożylnym oraz równolegle miejscowym w warunkach sali operacyjnej, przy udziale zespołu anestezjologicznego i chirurgicznego. Zabieg operacyjny obejmuje skórę powiek, plastykę przegrody oka oraz tłuszczu okołogałkowego. Zakres i rodzaj wycięcia ustalany jest przed zabiegiem na konsultacji z pacjentem. Procedura ta może być wykonywana jako uzupełnienie kompleksowego postępowania estetycznego wraz z np. face liftem lub liftem czoła, jak również jako zabieg dodatkowy przy większości zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej w Art Medical Center.
Opadanie skóry powiek dolnych jest powszechnym zjawiskiem, zarówno u mężczyzn i kobiet mogącym występować u dorosłych w każdym wieku. Z badań wynika, że najczęściej po pomoc zgłaszają się ludzie w wieku około 40-50 lat.
Opadanie skóry powiek objawia się przede wszystkim jako wyraz zmęczonych oczu, a co za tym idzie wyrazu twarzy. Oczy jako "zwierciadło duszy" są szczególnie ważnym elementem wizerunku, najmocniej przyciągającym uwagę. Duże, wypoczęte oczy są utożsamiane z młodością i witalnością, a także ze zdrowiem.
Opadanie powiek dolnych szczególnie wpływa na poranny wygląd - jako objaw tzw. "worków pod oczami". Dający szczególnie trudny do zatuszowania objaw estetyczny, efekt potrafi się nasilać pod koniec dnia.
Oprócz wiotkości skóry powiek, również różnego rodzaju wypukłości (tzw. przepukliny) jak i deficyty tkanek wpływają negatywnie na obraz tych okolic. Chirurg plastyczny w trakcie konsultacji przeanalizuje również i ten aspekt oraz zaproponuje leczenie.
Planowy zabieg operacyjny nie będzie wykonany w przypadku złego stanu zdrowia pacjenta w dniu zaplanowanej operacji. Wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, czy wirusowe oraz nieustabilizowane choroby przewlekłe, są istotnym przeciwwskazaniem i spowodują odstąpienie lekarza od zaplanowanego zabiegu operacyjnego, do czasu poprawy stanu zdrowia lub wyjaśnienia wątpliwości medycznych. Zlecone w okresie przedoperacyjnym badania mają za zadanie pomóc lekarzowi w określeniu aktualnego stanu zdrowia i możliwości jego poprawy, do dnia wyznaczonej operacji.
Doświadczony chirurg plastyczny wie, kiedy przewidywalne skutki interwencji chirurgicznej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - np. po wielokrotnych wcześniejszych zabiegach, czy dysfunkcjach mających podłoże inne niż możliwe do zaopatrzenia przez chirurgię plastyczną etc. Taka wiedza i udzielona rzeczowa informacja może zapobiec niepotrzebnym lub wręcz szkodliwym operacjom, które często są niestety wykonywane bez jasnych bez wskazań.
Szczegółowe informacje o znieczuleniach w Art Medical Center uzyskacie Państwo podczas konsultacji. Procedurę PLASTYKA POWIEK DOLNYCH wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dożylnym i miejscowym.
W trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny raz jeszcze ustali zakres i obszar zabiegu jakiemu zostanie poddana pacjentka. Zaznaczy również linie cięć i linie orientacyjne do preparowania.
Po skończonej konsultacji pacjentka zostanie odprowadzona do pokoju celem oczekiwania na zabieg i ewentualnego przyjęcia zaleconych przed zabiegiem leków.
Personel Art Medical Center zaprowadzi pacjentkę na salę operacyjną i przygotuje do zabiegu. Od tego momentu pacjentka przechodzi pod opiekę doświadczonego zespołu anestezjologicznego, który przeprowadzi procedurę znieczulenia.
Zaznaczenie linii cięć odbywa się w sali operacyjnej tuż przed wprowadzeniem do znieczulenia tak, by jak najprecyzyjniej zaplanować miejsce przeprowadzenia cięcia.
Plastyka powiek dolnych:
Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu niewielkiej ilości skóry powieki dolnej, usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zamknięciu przegrody błoniastej. Nacięcie powieki dolnej jest ukryte 2 mm poniżej linii rzęs dolnej powieki i poprzez to nacięcie usuwany jest nadmiar tłuszczu. Wewnętrzną przegrodę błoniastą zamyka się szwami wchłanialnymi. Nacięcie na skórze jest zamykane cienkimi szwami. Nadmiar skóry powstały po usunięciu tkanki tłuszczowej jest wycinany. Głębokie zmarszczki, które tworzą się na pograniczu dolnej powieki i policzka, poprawia się przez przesunięcie złogów tłuszczowych, usunięcie nadmiaru tłuszczu lub przeszczep tłuszczu.
Zabieg w zależności od rozległości i warunków miejscowych może trwać - 30min - 2 h
Po zabiegu operacyjnym pacjentka będzie miała założony opatrunek na powieki, który ma za zadanie zabezpieczanie ran. Należ więc być świadomym, że w tym okresie oczy będą zasłonięte, a ich odsłanianie nie jest wskazane ze względu na możliwość wystąpienia zdarzeń niepożądanych.
Po zabiegu pacjentka jest kierowana do sali pooperacyjnej gdzie zostanie objęta monitoringiem pooperacyjnym przez doświadczony personel medyczny.
Podejmując decyzję o operacji plastycznej w Art Medical Center oczekujemy spełnienia marzeń, samych pozytywnych odczuć i pełnego zadowolenia po jej wykonaniu. W wyniku profesjonalnych działań chirurga plastycznego, w odpowiednio do tego przystosowanym miejscu, oczekiwania pacjentki zostają spełnione. Powikłania są sporadycznie, a chirurg plastyczny wie jak w takich sytuacjach postępować, co daje pacjentce rzeczywiste bezpieczeństwo. Jednak trzeba mieć świadomość, że każda działalność medyczna, w tym zabieg operacyjny - nawet u ogólnie zdrowej pacjentki, jest obarczony ryzykiem niepożądanych następstw i powikłań. Przyczyny powikłań są różne, są to na przykład ukryte problemy zdrowotne pacjentki, niedostateczny stopień przygotowania i doświadczenia całego zespołu kliniki, a także nieodpowiednie standardy opieki nad pacjentką, dlatego przed zabiegiem – w trakcie konsultacji - warto zapoznać się ze standardami, jakie funkcjonują w klinice, w której wykonywana będzie operacja.
Do powikłań może dojść przy wykonywaniu, każdej procedury medycznej gdziekolwiek, by nie była ona wykonywana. Doświadczony zespół medyczny jest świadomy i wyczulony na wszelkie oznaki wystąpienia działań nieporządnych i gotowy na nie szybko zareagować.
25-letnie działalności w chirurgii plastycznej daje ogromne doświadczenie oraz wiedzę jakich powikłań można się spodziewać w pracy z pacjentami. Własne obserwacje wsparte dodatkowo literaturą światową, gromadzoną na ten temat od lat dają niezwykle szerokie spektrum wiedzy z tego tematu. Chcemy się z Państwem podzielić tymi informacjami byście w pełni świadomi podjęli decyzję o zabiegu. Każdy chirurg plastyczny ma obowiązek zapoznać Państwa z wszystkimi zagrożeniami oraz szczegółowo je z Państwem omówić, gdyż takie jest prawo każdego pacjenta. Informacje tu przedstawione mają za zadanie pokazać, że Art Medical Center ma w swojej idei profesjonalne, odpowiedzialne i uczciwe postępowanie z każdym pacjentem.
Przedstawione poniżej powikłania zdarzają się z różną częstotliwością - od kilku procent do zaledwie kilku przypadków na świecie.
Po zabiegu personel zajmie się kompleksową obsługą pacjenta.
Tuż po operacji, jeszcze na stole operacyjnym zostaną podane krople do oczu celem zabezpieczenia rogówki i spojówki. Zostaną wykonane opatrunki na rany oraz przyłożone zostaną kompresy chłodzące. Należy mieć świadomość, że po wzbudzeniu oczy będą zawinięte, na co pacjentka musi być przygotowana. Nie warto w pierwszych chwilach po zabiegu wykonywać żadnych czynności fizycznych, gdyż leżenie i odpoczynek mają najkorzystniejszy wpływ na stan powiek po operacji zmniejszając tym samym ryzyko narośnięcia obrzęku czy wystąpienia krwiaka. Personel medyczny, będzie cały czas w pobliżu służąc pomocą.
Początkowo Twoja twarz może wydawać się większa oraz delikatnie zniekształcona - bardziej niż się spodziewałaś. Jest to sytuacja normalna i potrwa od 2 do 5 tygodni po operacji.
W dniu wyjścia z Art Medical Center po zabiegu, przeprowadzona zostanie kontrola i wykonana odpowiednia dokumentacja fotograficzna. Wyznaczony zostanie również kolejny termin wizyty kontrolnej.
Dzień 0 – 1 po operacji:
Przebywasz w klinice i nie odczuwasz dolegliwości bólowych, jesteś pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń.
Dzień 5 - 14 po operacji:
W 7 - 9 dobie od zabiegu operacyjnego zostają wyjęte szwy. Możesz odczuwać ciągniecie i niewielki ból, gdy się poruszasz. Stopniowo zaczynasz zwiększać swoją aktywność. Powinnaś być w stanie wrócić do pracy po upływie 2 tygodni od zabiegu (oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy), ale tylko wówczas, jeśli czujesz się bezpiecznie.
3 - 6 tygodni po operacji:
Należy unikać dużego wysiłku przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu. Czucie skóry twarzy powoli się poprawia.
6 - 9 miesięcy po operacji:
Blizny zaczynają mięknąć i zanikać. Teraz możesz już zacząć oceniać wyniki przebytego zabiegu.
WYMAGANE BADANIA |
WSZYSTKIE DODATKOWE BADANIA ZALECONE PRZEZ LEKARZA W TRAKCIE KONSULTACJI |
CZAS TRWANIA OPERACJI |
0,5 - 2 GODZINY |
RODZAJ ZNIECZULENIA |
OGÓLNE |
POBYT W AMC |
1 DZIEŃ |
OKRES REKONWALESCENCJI |
OKOŁO 8 TYGODNI |