Zabiegi z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego mają głównie za zadanie wypełnienie zmarszczek i fałdów, przywrócenie objętości tkanek, powiększenie i modelowanie ust, korekcję kształtu twarzy, poprawę nawilżenia i napięcia skóry. Preparaty te charakteryzują się bezpieczeństwem stosowania oraz bardzo dobrymi efektami kosmetycznymi zabiegu.
Przed zabiegiem na okolicę planowanych iniekcji nakładany jest krem miejscowo znieczulający. Rezultat zastosowania wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest widoczny od razu. Pełnym efektem możemy cieszyć się po 2-3 dniach ze względu na obrzęk, jaki może się utrzymywać się po zabiegu. Podanie wypełniacza nie wymaga wyłączenia pacjenta z codziennych zajęć.
Efekty zabiegu utrzymują się około 6-12 miesięcy. Po tym okresie można bezpiecznie dokonać kolejnego podania wypełniacza.
Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą we wszystkich tkankach człowieka, głównie w skórze. Dzięki swojej unikalnej właściwości jaką jest zdolność wiązania bardzo dużych ilości wody jego głównym zadaniem jest regulacja uwodnienia tkanek. Skóra zawierająca prawidłowe stężenie kwasu jest dobrze nawilżona i jędrna. Substancja ta odpowiada również za regulację odpowiedzi zapalnej, bierze udział w gojeniu ran oraz chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
W miarę upływu lat zawartość naturalnego kwasu hialuronowego w skórze maleje. Widocznym efektem niedoboru jest suchość i wiotkość skóry, powstawanie zmarszczek oraz zmiany objętości twarzy. Dodatkowo upośledzone są reakcje odpornościowe i procesy gojenia ran.
Współczesna medycyna estetyczna dysponuje różnorodnymi preparatami wypełniającymi których podanie uzupełnia braki naturalnego kwasu hialuronowego. Ma to na celu wypełnienie zmarszczek i fałdów, przywrócenie objętości tkanek, poprawę nawilżenia i napięcia skóry. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego charakteryzują się bezpieczeństwem stosowania oraz bardzo dobrymi efektami kosmetycznymi zabiegu. Poza tym, kwas ten ma wysoką zgodność biologiczną, dlatego po zabiegach z jego użyciem rzadko występują reakcje alergiczne.
Najnowsze doniesienia mówią o dodatkowej, niezwykle ciekawej właściwości wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Badania wykazały, że w skórze poddanej zabiegom z ich użyciem wzrasta synteza kolagenu, a hamowana jest jego degradacja. Oznacza to, że po upływie czasu utrzymywania się wypełniacza w skórze wygląda ona wciąż lepiej niż przed zabiegiem. Efekt ten nosi nazwę biostymulacji.
Podczas wizyty lekarskiej poprzedzającej zabieg z użyciem wypełniaczy zbierany jest dokładny wywiad mający na celu ustalenie wskazań oraz ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz opierając się na własnym doświadczeniu oraz oczekiwaniach pacjenta dobiera odpowiedni rodzaj preparatu, okolicę oraz sposób podania. Użycie kwasu hialuronowego nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Na około 30 min – 60 min przed zabiegiem na miejsca planowanych iniekcji nakładany jest krem miejscowo znieczulający.
Wypełniacz ma postać plastycznego żelu i jest wprowadzany jest do tkanek za pomocą ostrych igieł lub kaniul. Użycie kaniuli zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń lub nerwów i związanych z tym powikłań oraz sprawia, ze sam zabieg jest mniej bolesny. Mimo tego w części przypadków konieczne jest użycie igły (np. w celu wypełnienia pojedynczych zmarszczek). Po wstrzyknięciu kwas hialuronowy zaczyna wiązać wodę i powiększa swoją objętość. Efektem jest wygładzenie zmarszczek lub powiększenie poddanej zabiegowi okolicy. W naszej Klinice używamy wyłącznie uznanych i bezpiecznych preparatów posiadających odpowiednie certyfikaty.
Rezultat zastosowania wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest widoczny od razu. Pełnym efektem możemy cieszyć się po 2-3 dniach ze względu na obrzęk, jaki może się utrzymywać się po zabiegu. Podanie wypełniacza nie wymaga wyłączenia pacjenta z codziennych zajęć.
Kwas hialuronowy jest stopniowo degradowany przez organizm. Wykonanie kolejnego zabiegu zaleca się po upływie około 6-12 miesięcy od poprzedniego. Czas utrzymywania się preparatu w tkankach zależy od wieku, mimiki, trybu życia pacjenta (np. palenie papierosów skraca działanie kwasu), ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, rodzaju użytego produktu oraz miejsca iniekcji. Zanikanie wypełniacza w tkankach jest zjawiskiem korzystnym i świadczy o jego bezpieczeństwie, ponieważ efekt jego zastosowania jest odwracalny.
Przeciwwskazania bezwzględne:
Przeciwwskazania względne:
AMC Art Medical Center wykorzystuje kwas hialuronowy: