Październik 2016 – miesiąc świadomości raka piersi

Umów się na konsultację

Październik, który już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month) również u nas ma szczególne znaczenie. Z tej okazji zachęcamy do przeczytania kilku zdań na ten temat.

Rak piersi - to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność. Niestety, Polki często zapominają o samobadaniu piersi. Dlatego właśnie bieżący miesiąc jest poświęcony na informowanie kobiet o metodach zapobiegania chorobie, a także możliwościach, jakie niesie współczesna medycyna w walce z nowotworem. Bardzo dużo kobiet polega tylko na wiedzy i umiejętności lekarzy nie zdając sobie sprawy, że ich zdrowie zależy w dużej mierze od profilaktyki, która polega na comiesięcznym samodzielnym badaniu piersi, regularnym chodzeniu na USG i mammografię.

Każdy może sam zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, stosując się do następujących zasad:
*jeść dużo warzyw i owoców; 
*jeść niewiele tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa; 
*uprawiać regularnie ćwiczenia fizyczne; 
*nie palić tytoniu; 
*nie pić nadmiernych ilości alkoholu (małe dawki są nawet wskazane)
* przeprowadzać kontrole piersi u lekarza, 
* przeprowadzać samokontrolę piersi regularnie jeden raz w miesiącu, 
*poddawać się badaniom ultrasonograficznym (USG), ponieważ umożliwiają one ocenę zmiany miąższu tkanki piersiowej; wskazane szczególnie dla kobiet do 35 roku życia, 
*pierwsze badanie mammograficzne kobieta powinna wykonać w wieku 35 –40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniem lekarza, 
*kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie chorowały na nowotwór piersi powinny regularnie uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych wykonywanych co dwa lata, 
*w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w piersiach, również w przypadku pojawienia się ich przed upływem zaleconego przez lekarza terminu kolejnej mammografii – należy niezwłocznie zgłosić się do onkologa. 
Rak piersi, jak każdy inny nowotwór, może zaatakować każdą kobietę . Ale przecież wszystkie kobiety dobrze wiedzą , że choć nie mogą w stu procentach uchronić się przed chorobą, są w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka. Wystarczy po prostu zdrowo żyć. Jeśli więc chcąc czuć się spokojniej, należy przestrzegać prostych zasad, zalecanych w profilaktyce raka.

NIE KAŻDA ZMIANA PIERSI JEST NOWOTWOREM ZŁOŚLIWYM, ALE KAŻDA WYMAGA DIAGNOZY SPECJALISTY!

Dzięki nawykowi samokontroli - badania piersi przez same kobiety oraz powszechnemu dostępowi do badań, szanse na to, by kobieta zdążyła przed nowotworem są coraz większe. Należy pamiętać, że ponad połowa kobiet, u których stwierdzono zmiany nowotworowe w piersi, może być uratowana. Rak wyleczony pozwala kobiecie na powrót do normalnej egzystencji, realizacji zawodowej oraz wychowywania dzieci.

<< wstecz

Partnerzy